A Manderley-ház asszonyai Forrás: operett.hu
"Ritka, hogy egy színházban a társulati tagok ennyire szeretik egymást. Fantasztikus egy ilyen család. És én szeretek beletartozni!" - mondta elérzékenyülve Lévay Szilveszter, aki Michael Kunze szövegíróval az Elisabeth és a Mozart! után harmadik nagy sikerét aratta a Budapesti Operettszínházban.
A Rebecca - A Manderley-ház asszonya március 18-ai és 19-ei premierjén tombolt a közönség. A komponista meghívására a magyar fővárosba érkezett Broadway-producer, Ben Sprecher csak ennyit mondott, örülne, ha New Yorkban ki tudna állítani majd a musical ottani premierjén egy olyan nagykaliberű szereposztást, amilyenből Budapesten kettő is bemutatkozott.
 |
Michael Kunze-Ben Sprecher-Lévay Szilveszter
(Fotó: Éder Vera) |
|
A két történelmi tárgyú musical után irodalmi alapot választott a sikerszerző-páros, ám nem Daphne du Maurier regénye volt az első, ami eszükbe jutott…
"Emlékszem, 1997 tájékán, amikor a Mozart!-ot befejeztük, Los Angelesben diskuráltunk Michaellel. Azon tűnődtünk, mi lesz a következő anyag - emlékezik Lévay Szilveszter. - Szóba jött Emily Brontë-től a Wuthering Heights, az Üvöltő szelek. Tudtuk, nagy fába vágtuk a fejszénket, de aztán rájöttünk, hogy egy brit popénekes már koncertformában megcsinálta ezt a regényt, nem nagyon sikerült neki, ezért hagytuk. Utána egy másik témába szerettünk bele, a Wonderful Life-ba, ami filmen nagy siker volt, Frank Capra rendezte Az élet csodaszép címmel. Szórakoztatott minket, ráadásul karácsonyi a sztori, beleszerettünk. De a Copyright-nál volt kontaktom Los Angelesben, s megtudtuk, már 5-6 musicalt próbáltak belőle írni, ezért inkább ezt is elvetettük. A katapult aztán mégis a Wuthering Heights lett, mert tudtuk, Laurence Olivier-vel film is készült belőle. Eszünkbe jutott, hogy a Rebeccából Hitchcock ugyancsak vele csinált mozit. Ő lett a vezérfonalunk…"
 |
Bereczki Zoltán és Szinetár Dóra |
|
A szerzők ezek után egy hétig reggeltől estig csak arról beszélgettek, azt találgatták, hogy lehet-e jó színpadi drámát, majd musicalt készíteni a sztoriból. "Több napig rosszul mentek a dolgok. Éreztük a nehézségeket. Majd a hét legvégén úgy döntöttük, belevágunk. Két karakter segített ebben. Én és Mrs. Danvers. Miattuk írtuk meg a musicalt…"
Merthogy a komponista szerint a lány szerény, aranyos, s okos. Mrs. Danvers pedig titokzatos, a háttérben tevékenykedik, nem érzi rajta a néző, hogy veszélyes. S ez Lévay Szilveszter szerint zenei szempontból nagyon izgalmas volt, nekik köszönhetően érezte, lesz ebből musical… "S az már csak hab volt a tortán, s ez a nagy titok, hogy a címszereplő, Rebecca sehogy sem jelenik meg a darabban, csak beszélnek róla…"
Lévay Szilveszter nagyon szerette Daphne du Maurier regényét is. "Egyéni stílusa van. Angolul olvastam, általában koncentrálnom kell ilyenkor, de ez könnyen ment. Nem komplikáltan írt Maurier."
 |
Polyák Lilla |
|
Miután megegyeztek a témában, még egy hétig maradtak Los Angelesben, de mindketten visszavonultak a dolgozószobába, a stúdióba. "Nekikezdtünk a tematikai kompozíciónak. Michael a jeleneteken dolgozott, én témákat, dallamokat próbálgattam. Aztán egy hét után összeraktunk, amink volt." Természetesen a két főszereplőnő dalainak témái születtek meg először. Mrs. Danvers két nagy száma, a Mégis él tovább, s a Rebecca, amiket a házvezetőnő karakterének sötét tónusai inspiráltak, valamint a prológ zenéje, amit Én ad elő, az Egy álom már csak Manderley…
A két szerzőt, ahogy a nagy elődöt, Puccinit is, a női karakterek fogták tehát meg. Ahogy Lévay Szilveszter mondja, érzik a feminin emóciót. "Szövegileg, zeneileg jól ki tudjuk fejezni, amit egy asszony érez. Közelebb állnak hozzánk, mint a férfiak érzelmei…"
Bár kivétel most is akadt. Ráadásul egyszerre kettő. Mert munkamódszerük a következő: "Te csak komponáld meg a zenét, én majd hozzákapcsolom a szöveget" - mondja mindig Michael Kunze. Maxim nagy dalának viszont a verse született meg először. "Michaelnek nagyon jó a ritmikája. Az Úgy kísért e jégmosoly, amikor Maxim bevallja feleségének, mi is történt, komplikált szám. Gyönyörű élmény volt szövegre írni. Nagyon segített, hogy Michael diktált, remekül megírta Max lelki hullámzásait. A vers vitt előre. Persze, hogy a női emóciókat jobban szeretem zenébe átültetni, de Michaelnek köszönhetően remekül éreztem Max szétszakított, belső életét is. Megfogott…"
 |
Vágó Zsuzsi és Szabó P. Szilveszter |
|
Komponista és zeneszerző egy idő után már csak havonta találkozott. Lévay Szilveszter otthon dolgozott, általában nap közben - így szereti. "Reggeli közben belehallgatok magamba, milyen is a kedvem. Jó-rossz-komoly-huncut? Aztán ezeket megosztom a darabbal. Mindig is tudtam, éreztem, hogy ennek a musicalnek nem szabad horrorsötétnek lenni. Készítettem zenét horrorfilmekhez, ismerem ezt a világot, s tudtam, hogy itt most nem szabad túl fekete tónusokat belevinnem . Elég, ha dráma, ha titokzatos feszültség van benne. A veszélyt kell megmutatni, de nem szabad előérzetet nyújtani… Ráadásul Danvers csak veszélyes, de nem gyilkos. Imádta Rebeccát, ő volt az istennője, s miután meghalt, senkit nem akart beengedni az ő világába" - vélekedik a zeneszerző.
Miután készen voltak a dalokkal, jöhetett a hangszerelés. "Zenei festőnek tartom magam, aki olajjal dolgozik, persze először ceruzát használ. Michaelnek is további ihletet ad, amikor már többet lát a zenei képemen…"
 |
Az elmaradhatatlan köszönő csók a színház direktorának |
|
Ám a színpadi megvalósításba már nem szeretnek beleszólni. Persze van egy képük az előadásról. "Muszáj, hogy legyen egy realisztikus összeköttetésünk a színpaddal. Sokszor mondom Michaelnek, hogy mindent írjon bele a könyvbe, ne korlátozzuk magunkat, a rendező lássa-érezze, mihez tud nyúlni. Aztán úgyis az kerül közönség elé, amit a tervező és a színpadra állító akar." Sőt, a két szerző konstruktívan dolgozik együtt a kreatív csapattal. Lévay Szilveszter szerint inkább nekik kell megmondani, hogy milyen változtatásokat képzelnek el a darabon, a könyvben, a partitúrában. "Ez Magyarországon már remekül működik KERO®-val és Béres Attilával is. Michael mondja is sokat: a Te magyarjaiddal mindig meggyőztök…"
 |
Együtt a tapsrendben |
|
Persze a szerzők szeretik tudni, hogy kik játsszák majd az előadást, ezért a válogatásokon igyekeznek ott lenni. "Nagy titok a cast…" - mondja Lévay Szilveszter. Persze, Magyarországon már a társulat nagy részét ismerték mindketten. "Janza Kata évek óta a szívemben van, rá gondoltam Danversként. Polyák Lillát még Bécsből ismerem, s nagyon kellemesen csalódtam benne a meghallgatáson. S tényleg fantasztikus a házvezetőnő szerepében. Max és Én párosának alakítói pedig zseniálisak. Ugyanis teljesen eltérőek, gyakorlatilag más előadás születik meg, amikor Dóri és Zoli, s más, amikor Zsuzsi és Szilveszter van színpadon… Mindannyiuknak megvan a saját stílusa, ami viszont nem távolodik el a darabtól. Örülök a teljes csapatnak. Remek hozzájuk tartozni!"
 |
Janza Kata |
|
S a hölgyek persze továbbra is ott vannak Lévay Szilveszterék életében. Két musicaltémán dolgoznak Michael Kunzével, de konkrétumokról nem beszél. "Annak a bizonyos első két hétnek el kell múlnia, hogy kiderüljön, lehet-e színpadra tenni a sztorit, illetve, hogy jönnek-e a kis ötletek. Csak utána mondok címet vagy tematikát. De mindegyiknek megvan a maga varázsa, s az egyikben nők a főszereplők…" Persze a komponista, mint sikeres dalszerző és filmzene-komponista nem adta fel a másik két területet sem, habár hozzáteszi, szakmai életének 98 százalékát már a musicalek teszik ki… Néhány hete azért írtak egy pophimnuszt Michael Kunzével egy díjátadásra, amin sikeres hölgyeket díjaztak… Mozihoz pedig akkor írna zenét, ha megfogná a film, s ha az inkább szerelmi történet vagy dráma lenne - nőkről…
Azon a kérdésen, hogy van-e nagy kedvenc musicaljei között, Lévay Szilveszter mosolyog, s azt válaszolja: "Hagyom magam befolyásolni…" Mert ott van a legutóbbi premier, a Marie Antoinette, ami Németországban és Japánban is nagy siker. Dél-Koreában a Mozart!-ot imádta, amikor néhány hete színpadra állították azt. Bregenzben februárban az Eliasbeth-be szeretett bele újra, akkor került műsorra ott. Következő nagy feladatuk Michael Kunzével a Rebecca londoni premierje lesz, amit 3 éve készítenek elő. De most persze a Manderley-ház budapesti asszonyaiba szerelmes…
|